Strona główna O tym mówi się w Giżycku Giżycko w zasięgu ręki – budowa nowej linii kolejowej łączącej Mazury z...

Giżycko w zasięgu ręki – budowa nowej linii kolejowej łączącej Mazury z Warszawą!

We wtorek 30 kwietnia 2019 r. w giżyckim ratuszu odbyło się bardzo ważne spotkanie dotyczące budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego włączającego do nowo tworzonej komunikacji – GIŻYCKO, żeglarską stolicę Polski!

Centralny Port Komunikacyjny to wielkie lotnisko, które miałaby powstać w Baranowie pomiędzy Warszawą
a Łodzią. Na jego potrzeby ma być zbudowana sieć prowadzących do niego linii kolejowych.

Wizytacja podkomisji sejmowej została zaplanowana w dniach 29-30 kwietnia 2019 r. obejmując miejscowości: Łomżę, Kolno, Giżycko oraz Pisz.

Wtorkowe spotkanie w Giżycku zorganizował i poprowadził poseł Lech Antoni Kołakowski. W pracy komisji uczestniczyli między innymi: poseł Przemysław Maciej Masłowski, pełniąc rolę wiceprzewodniczącego podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z UE, poseł do Parlamentu Europejskiego profesor Karol Karski, przedstawiciel Centralnego Portu Komunikacyjnego Dyrektor Aleksander Wołowiec, Dyrektor Generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Żukowski, poseł Wojciech Kossakowski oraz włodarze Giżycka.

Planowana szprycha warszawsko-mazurska będzie przebiegała przez Łomżę. Według wstępnych ustaleń, jest to perspektywa zaplanowana do 2032 roku.

Europoseł profesor Karol Karski poinformował, że rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym z uwzględnieniem linii kolejowej wiodącej przez Łomżę do Giżycka.

Jest to wielka szansa na rozwój Giżycka w obszarach: ekonomicznym, gospodarczym, turystycznym, infrastrukturalnym.

Giżycko będzie skomunikowane z całą Polską!

Nowa linii kolejowa jest ważna nie tylko z punktu widzenia odciążenia ruchu drogowego, czy likwidacji wykluczeń komunikacyjnych, ale także wojskowym. Projekt CPK zakłada budowę 1600 linii kolejowych, co korzystnie wpłynie na szybkie, komfortowe poruszanie się nie tylko po Polsce, ale również za granicę.

Autor: Katarzyna Karolska

Pop-up Player Example